Žít, to je nejvzácnější věc na světě, neboť většina lidí jenom existuje.

Únor 2016

Pokoj/Room

1. února 2016 v 16:55 | Seina |  Literatura
autor: Emma Donoghue
nakladatelství: Knižní klub
rok vydání: 2015
počet stran: 336 stran

Hlavní postavou příběhu je Jack, který právě oslavuje páté narozeniny a celá knihá je psána z jeho pohledu. Chlapec bydlí v Pokoji společně se svou Mami, ráno snídají cereálie, cvičí, dívají se na Televizi, kde jsou televizní lidé, televizní zvířata a vůbec všechno je jen vymyšené, večer se s Mami koupou a zároveň perou prádlo. Jack usíná ve skříni, protože poté přichází Čert a nesmí ho vidět. Chodí to tak den, co den. Pro Jacka je Pokoj vším, nic jiného nikdy nezažil, ale pro jeho Mami je to vězení, z kterého se touží dostat, je tam už 7 let.
Mami proto vymyslí plán, jak by mohli z Pokoje utéct. Prozradím vám, že nakonec se z Pokoje dostanou, ale tím příběh zdaleka nekončí. Jestli si myslíte, že to bylo v Pokoji náročné, tak ve světě na svobodě je to pro Jacka a jeho Mami ještě těžší...

Hodnocení: Tématika unesených a vězněných lidí je už hodně emotivní sama o sobě. Tady se můžeme uklidňovat tím, že tento příběh je smyšlený, pouze se inspiruje ještě smutnějšími osudy. Moc dobře známe případ, kdy Rakušan Josef Fritzl věznil svojí dceru (24let) a splodil s ní několik dětí, nebo Wolfgang Priklopil, který unesl desetiletou Nataschu Kampusch a věznil ji celých osm let (je o tom film 3096 dní). I u nás v ČR je několik případů, kde muži věznili své dcery a znásilňovali je.
Tím, že je kniha z pohledu Jacka vnímáme hlavně to, jak se cítí on a co prožil on. Jsme tak ušetřeni té hrůzy, co prožila jeho Mami, od únosu, znásilňování, pokusu o útěk a spousty dalšího.
Pokud vás knížka zaujme určitě se podívejte i na film se stejnojmenným názvem, který vyšel v prosinci 2015, s knížkou se hodně shoduje a se spracováním jsem spokojená.