Žít, to je nejvzácnější věc na světě, neboť většina lidí jenom existuje.

Leden 2010


Ötzi - Ledový muž

25. ledna 2010 v 16:09 | Seina |  Mumie ve světě
Muž v ledu
Dvojice německých turistů, Helmut a Erika Simonovi, se 19. září 1991 vracela z dlouhé alpské túry poblíž rakousko-italské hranice. Když scházeli z hory, všimli si, že z ledu vyčnívá hlava s rameny. Napadlo je, že narazili na tělo pohřešovaného horolezce, zachyceného lavinou, která nedávno spadla. Ve skutečnosti objevili něco daleko pozoruhodnějšího - tělo pravěkého muže.
Hned bylo podniknuto několik pokusů o vyproštění těla z ledového hrobu. Jenže jak se je zachránci snažili horolezeckým špičákem a lyžařskými hůlkami vyzvednout, prorazili mu bedra, poničili zbytky oděvu a zlomili lovecký luk. Byli stejně jako Simonovi přesvědčeni, že vyprošťují oběť laviny. Nikdo neměl ani potuchy, jak se mýlí. Došlo ještě k dalším chybám, než bylo tělo konečně převezeno na innsbruckou univerzitu. Teprve tam si vědci uvědomili, o jak důležitý nález se jedná, a aby předešli dalšímu rozkladu, okamžitě je uložili do mrazicího boxu. Muž dostal přezdívku Ötzi, podle údolí Ötz, v jehož blízkosti zahynul. Během několika měsíců se stal slavným: Ötziho podoba se objevila na košilích a pohlednicích a dokonce o něm vznikla písnička.
Jen na dvacet minut vědci vyndali Ötziho tělo z mrazicího boxu, aby ho vyšetřili. To, co zjistili, bylo nad jejich očekávání. Po celých pět tisíc let leželo v kamenné jámě vyplněné sněhem, stranou od hlavního ledovce. To vysvětluje jeho dobrý stav.
Otzi

↓↓↓

Sněžilo, sněží a sněžit bude

17. ledna 2010 v 9:49 | Seina |  Den za dnem
stromy
Sotva někdo (a město to nebude) po týdnu odklidil pár chodníku od sněhu a dnes to začalo nanovo.
Sněží už celou noc a asi dlouho nepřestane.
Já sice mám ráda ten pohled na čistý sníh (i když u nás ve městě to vydrží jen dva dny)klidně i pozoruji padající vločky, ale nerada ve sněhu chodím.
Doufám, že vy si sněhových radovánek užijete až až, já už si je užila.
Na závěr: Chci léto!

Návod pro těhotné ženy

12. ledna 2010 v 15:39 Zamyšlení
Uvažujete o dítěti? Přečtěte si tento návod pro těhotné matky:

humorné rady pro těhotné ženy č.2 (12 kousků) - obrázek 2

↓↓↓

To sobotní ráno

9. ledna 2010 v 19:09 | Seina |  Hromady textu
To sobotní ráni
Poznámky: Dnes ráno jsem se tak dívala z okna, viděla hrajícího si psa a už to bylo! Za pár desítek minut jsem popsama dvě A4. Je to taková hloupost, Ale hodí se k dnešnímu počasí.

Klatovské katakomby

1. ledna 2010 v 16:49 | Seina |  Mumie v Čechách
Katakomby byly vybudovány jako nedílná součást barokního jezuitského kostela. Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce v letech 1656 - 1676. Podle plánů stavitelů se záhy staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu a jeho dobrodinců z řad místní šlechty, měšťanů a vojska. První ukládání zemřelých začalo v roce 1676 a skončilo roku 1783 na popud Josefa II. Za tuto dobu zde bylo pohřbeno více než 200 osob. Patrně nejznámějším z pohřbených je Páter Adalbert Chanovský z Dlouhé Vsi, misionář působící v jihozápadních Čechách v 1. polovině 17. století. Těla ležela na hoblinách v dubových rakvích a byla pečlivě obložena chmelem. Díky důmyslnému větracímu systému, které vedl do krypt vzduch docházelo k postupné mumifikaci tak, že dnes průměrná váha každého nebožtíka činí 8 - 10 kg. Při opravě jezuitského kostela v roce 1937 dělníci zasypali kanály a větrací šachty, které stoupaly zdivem pilířů až pod střešní římsu kostela. Tím se zcela změnilo prostředí ve sklepení a část mumií začala rychle podléhat zkáze. Zničené mumie, jejichž počet se vyšplhal až na 140 byly v roce 1937 pohřbeny v hromadném hrobě na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech, kde místo jejich uložení připomíná pamětní kámen. Dnes mohou návštěvnící v katakombách shlédnout 30 mumifikovaných těl v rakvích se skleněnými víky, dalších 7 je uloženo v kryptách veřejnosti nepřístupných.
mumie
↓↓↓